Masz zamiar zgromadzić jakąś większą sumę? Zastanawiasz się może jak zacząć oszczędzanie pieniędzy i nie musieć brać pożyczek na realizację swoich przyszłych planów? W takim razie ten tekst jest na pewno odpowiedni dla Ciebie, podamy w nim bowiem prostą metodę na to, jak można regularnie odkładać część swoich dochodów i mieć nad tym procesem dużą kontrolę. Oczywiście trzeba do tego nieco samodyscypliny, ale nasza metoda na pewno w tym pomoże. Gromadzenie kapitału nie jest proste, ale jeżeli odpowiednio się do tego zabrać, to okazuje się wykonalne.
Jak oszczędzać pieniądze
Jeżeli zastanawiasz się w jaki sposób można odłożyć pewną sumę pieniędzy choćby na wymarzone wakacje, samochód lub rozpoczęcie budowy domu, to mamy dla Ciebie kilka kroków, które musisz zrealizować. Można dosyć łatwo rozpisać cały proces tego, jak oszczędzać pieniądze. Następnie trzeba się do opisanych punktów stosować konsekwentnie, a można być niemal pewnym, że po jakimś czasie uda nam się zgromadzić całkiem przyzwoitą kwotę i zrealizować swoje zamiary. Poniżej znajdują się wspomniane porady, warto się z nimi dokładnie zapoznać i wcielić w życie.
- Podliczenie miesięcznego dochodu – na początku trzeba sobie dokładnie określić ilość środków, które co miesiąc mamy do dyspozycji. W przypadku umowy o pracę będzie to po prostu to, co dostajemy od pracodawcy po każdym przepracowanym okresie. Jeżeli w gospodarstwie domowym pracują dwie osoby to oczywiście będzie to suma ich zarobków netto.
- Stałe wydatki domowe i indywidualne – to kolejna pozycja, którą powinno się dokładnie podliczyć. Tu zawrzeć się powinny wszelkiego rodzaju abonamenty, różne opłaty na przykład za media czy mieszkanie. Generalnie chodzi o wszystko to, co do czego mamy pewność, że w ciągu miesiąca otrzymamy za to rachunek. Uzyskaną kwotę należy odjąć od obliczonej wcześniej wysokości dochodów.
- Dzienne koszty życia – na tym etapie ważne jest to, jak dużo wydajemy każdego dnia na podstawowe rzeczy, które są nam konieczne na co dzień. Nie jest to proste i trzeba to obliczyć w przybliżeniu, być może z małym naddatkiem, bo w końcu spotyka nas wiele niespodziewanych wydarzeń, które mogą wiązać się ze zwiększonymi wydatkami. Kiedy już wiadomo ile to jest, to mnożymy to przez ilość dni w miesiącu, a końcową kwotę odejmujemy od dochodu pomniejszonego już o stałe wydatki. Tym właśnie sposobem uzyskujemy informację o tym, ile pieniędzy odkładać na przyszłość z początkiem każdego nowego miesiąca.
To sprawdzona i stosunkowo prosta metoda. Jednak może się zdarzyć tak, że z tych obliczeń wyjdzie, że nie jesteśmy w stanie nic oszczędzić. Wtedy należy zacząć od pewnej niewielkiej kwoty odejmowanej na początku miesiąca od dochodu, od niego trzeba też odjąć wydatki stałe, a to, co zostanie trzeba podzielić przez liczbę dni miesiąca. Wtedy dowiemy się ile wydawać na dzień maksymalnie, żeby móc zachować wspomniane wcześniej środki. Może ta metoda jest nieco „od tyłu”, ale także jest skuteczna. Oczywiście należy pamiętać o tym, że przyjęcie wariantu drugiego może wiązać się z większymi wyrzeczeniami i być może niewielką zmianą stylu życia.
Warto także pomyśleć o środkach, które otrzymujemy niejako „niespodziewanie”, czyli różnego rodzaju premie, nagrody, należności za dodatkowo wykonywane zlecenia itp. Dobrze wyrobić sobie taki nawyk, że przynajmniej ich znaczna część będzie trafiała do puli przeznaczonej na wspomniane wcześniej, oddalone w czasie cele. Skoro środki, które tak uzyskujemy nie były wcześniej planowane, to prawdopodobnie nie mamy też pilnych wydatków, w związku z którymi mielibyśmy je wykorzystać.
Gdzie bezpiecznie odkładać pieniądze
Drugie zagadnienie, którym warto się zająć, jeżeli poważnie zastanowić się nad tym, jak powinno wyglądać efektowne odkładanie pieniędzy, to odpowiednie miejsce, w którym można je gromadzić. Z całą pewnością dobrym rozwiązaniem nie są tu przysłowiowe skarpety czy materace. Przechowywanie całych oszczędności w domu jest, delikatnie mówiąc, mało odpowiedzialne. Przecież często słyszy się o włamaniach, pożarach i innych sytuacjach, w których można stracić cały zgromadzony dobytek. Żeby się przed tym zabezpieczyć, warto otworzyć jakieś dobre i oczywiście do tego również tanie konto oszczędnościowe, na którym da się gromadzić nadwyżki. Tego rodzaju usługi można znaleźć w wielu bankach, mogą występować pod różnymi postaciami – dodatkowych subkont lub zupełnie odrębnych rachunków służących tylko do tego celu. Jednym z nich jest na przykład bardzo popularne w ostatnim czasie konto BGŻ Optima – opinie zbierało bardzo dobre pośród klientów, choć ostatnio nastąpiły tam małe zmiany w regulaminach. W każdym razie największą zaletą tego rodzaju rozwiązania jest to, że pieniądze nie tylko, że nie są przetrzymywane w domu, to jeszcze mogą na siebie pracować. Co prawda zwykłe, nawet najlepsze lokaty bankowe nie przyniosą nam wielkich zysków, ale co do jednego można mieć pewność, czyli co do tego, że przynajmniej częściowo zabezpieczą posiadane środki przed inflacją, która powoduje obniżenie ich realnej wartości.
Korzystne jest także to, że choć środki te pozostają do naszej dyspozycji, to jednocześnie nie mamy ich na podstawowym RORze, a dzięki temu nie korzystamy z nich na bieżąco. To także zabezpiecza przed ich lekkomyślnym trwonieniem, ponieważ gdy są oddzielone od zasadniczej części wykorzystywanego budżetu, to prawdopodobnie rzadziej będziemy po nie sięgać. Właśnie w taki sposób warto zacząć rozpoczęcie oszczędzania, a z czasem przejść do nieco bardziej zaawansowanych form pomnażania środków, takich jak na przykład fundusze inwestycyjne lub rynek akcji. Najważniejsze jest jednak wykonanie pierwszych kroków, które mają doprowadzić nas do zgromadzenia znaczniejszego kapitału.
2 thoughts on “Oszczędzanie pieniędzy – jak to robić skutecznie”