Bankowe konto młodzieżowe – wybieramy rachunek dla dziecka

Wybieramy bank dla młodychRodzice często zastanawiają się czy ich jeszcze całkiem młoda pociecha może lub czy powinna już posiadać swoje własne konto, oraz czy istnieje jakiś specjalny bank dla młodych ludzi łączący maksymalnie niskie koszty konta z jego wysoką funkcjonalnością. Otóż okazuje się, że niektóre instytucje finansowe pomyślały o takich klientach i przygotowały dla nich specjalną ofertę. Dla tych nieco starszych dzieci (klientami banków mogą być już trzynastolatki) posiadanie takiego rachunku z pewnością będzie świetną lekcją dbania o własne pieniądze w dorosłym życiu, będą one mogły poznać dokładnie funkcjonowanie konta i nauczyć się sprawnie z niego korzystać.

Zastanówmy się jednak wcześniej czym takie konta bankowe młodzieżowe powinny się charakteryzować, aby w pełni zadowolić nasze pociechy. Poniżej zajmiemy się kilkoma istotnymi z tego punktu widzenia cechami.

  • Po pierwsze ważne wydaje się to, by rachunek ten był możliwie najtańszy, a najlepiej gdyby było to konto bezplatne. Skoro dzieci dostają najczęściej pieniądze od rodziców, a ci już płacą za usługi finansowe, to dodatkowe opłaty bankowe pobierane od młodych ludzi wydają się nieporozumieniem. W związku z powyższym istotne jest, by wybrać odpowiednio korzystny bank, który zapewnia możliwie tanie rachunki.
  • konto w sieciKolejna sprawa, która wydaje się w tym przypadku niezwykle ważna, to wybranie takiej oferty, która zapewnia dostęp do konta w sieci. Z internetu korzysta dziś niemal każdy młody człowiek i trudno sobie wyobrazić żeby ktoś taki zadowolony był z rachunku, z którego nie może korzystać za pośrednictwem komputera. Takie ikonto posiada zazwyczaj funkcjonalność identyczną, jak tradycyjne, jednak nie wymaga od właściciela stania w kolejkach by cokolwiek załatwić. Łatwe jest również zakladanie konta przez internet, nie trzeba nigdzie stawiać się osobiście, wystarczy wypełnić wniosek w sieci, a kilka dni później pod wskazanym adresem pojawia się kurier z umową do podpisu.
  • Skoro już mowa o elektronicznej bankowości, to ważna jest również funkcja umożliwiająca płacenie w internecie. Szybkie przelewy w sieci, to narzędzie znacznie ułatwiające życie, można nimi płacić np. za zakupy w wirtualnej przestrzeni, które z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Ofertę trzeba zbadać również pod tym kątem, czy zawiera możliwie najtańsze przelewy, w niektórych bankach mogą one być nawet darmowe.
  • Jeszcze jedna cecha, którą powinien posiadać taki bank dla młodzieży, to łatwy dostęp do zgromadzonych środków. Najlepiej jeśli ma on odpowiednio rozbudowaną sieć darmowych bankomatów umożliwiających łatwe pobranie gotówki. Można wcześniej sprawdzić na specjalnych mapkach gdzie znajduje się najbliższy bank lub samo urządzenie umożliwiające bezprowizyjne wypłaty. Najlepiej gdy jest ono zlokalizowane blisko domu lub szkoły, aby po pieniądze dziecko nie musiało wyprawiać się zbyt daleko.
  • Dla rodziców, którzy chcą mieć nad wychowankiem większą kontrolę, zwłaszcza gdy jest on młodszy, przydatna będzie z pewnością możliwość zdalnego sprawdzania salda konta o dowolnej porze, bo przecież w internecie mamy bank 24h. By móc to robić wystarczy jedynie znać login i hasło do takiego konta oraz zaznaczyć odpowiednią opcję w umowie.
  • Pozostaje jeszcze kwestia obaw o to, czy do pieniędzy na takim rachunku nie będą miały dostępu osoby niepowołane. Pisaliśmy już jednak o tym, że zabezpieczenia kont internetowych w Polsce stoją na wysokim poziomie i gdy przestrzega się kilku podstawowych zaleceń, to raczej nie może się stać nic złego.

 
Jak widać zostało tu poruszonych wiele kryteriów, którymi może kierować się rodzic przy wyborze odpowiedniego dla dziecka konta. Z pewnością przynajmniej kilka ofert instytucji finansowych może je spełnić, jedną z nich jest rachunek mBank, a właściwie dwie propozycje tej firmy skierowane do różnych grup.

  • Pierwszą z nich jest bankowe konto młodzieżowe udostępniane klientom pod nazwą IzzyKONTO. Mogą posiadać je już osoby mające 13 lat, w zasadzie spełnia ono wymienione powyżej kryteria. Można łatwo rozpocząć otwieranie konta przez internet klikając w powyższy link, a następnie wypełniając wniosek umieszczony na stronie mBanku.
  • Druga propozycja skierowana jest dla osób nico starszych, świetnie nadaje się np. na konto w banku dla studenta, korzysta z niego również wiele dorosłych osób, ponieważ to w pełni funkcjonalne, darmowe rachunki. Chodzi tu o eKONTO oferowane przez tą samą instytucję. To jednak przeznaczone jest już wyłącznie dla osób pełnoletnich. Klikając w powyższy link łatwo złożysz o nie internetowy wniosek.

korzystny bankJak widać, przy otwieraniu takiego konta, pod uwagę trzeba wziąć wiele różnych kryteriów, warto jednak poświęcić na to czas, jeśli dzięki temu nauczymy dzieci samodzielnego zarządzania swoimi oszczędnościami. Ta wiedza z pewnością zaprocentuje u nich w dorosłym życiu. Przedstawione powyżej przykłady nie znaczą, że rodzice muszą zakładać dzieciom rachunki w mBanku, w tekście przedstawiliśmy tylko jedną z możliwości, naszym zdaniem korzystną.

Oczywiście zachęcamy do dyskusji na forum.

Leave a Comment