RRSO – co to jest?

Skrót ten pojawia się często w umowach, które banki oferują klientom, jak również w reklamach prezentujących ofertę kredytową. Jeśli ktoś się z nim nie spotkał, to prawdopodobnie nie czyta drobnych druczków, albo informacja ta była napisana tekstem tak małym i o tak złym kontraście, że niemal niewidocznym. Poniżej dla przykładu zamieszczam dowód takiego postępowania znaleziony kilka dni temu w rozsyłanej e-mailem reklamie.
kredyt w sieci - reklama
 
Jak widać graficznie wszystko ładnie, dodam jeszcze, że we fragmencie, który się tu nie znalazł , wielkie cyfry informują o oprocentowaniu kredytu wynoszącym zaledwie niecałe 7 procent. Czyli wydaje się, że to doskonała oferta. Warto jednak przyjrzeć się tym ledwo widocznym szarym literkom znajdującym się w otoczeniu podkreślonego na czerwono skrótu.

RRSO

…czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, jak widać zaproponowany w reklamie wygodny kredyt w sieci nie jest już tak korzystny, jak wydawało się początkowo, skoro po roku do spłacenia będziemy mieć prawie 30 procent więcej. RRSO kredytu wynosi w tym przypadku 28,23 procenta, skąd biorą się takie wysokie odsetki? Wskaźnik ten uwzględnia wszystkie koszty kredytu, jakie ponosi klient, są to także prowizje, ubezpieczenia i inne opłaty bankowe. Dzięki temu można się zorientować które instytucje finansowe można określić jako tanie banki. Znacznie ułatwia to prowadzenie wszelkiego rodzaju porównań.

Konieczność prezentowania Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania została nałożona na banki ustawą o kredycie konsumenckim z dnia 21 lipca 2001 roku. Muszą one informować o faktycznej wartości tego wskaźnika podczas prezentowania klientom ofert. Jak widać, robią to całkiem sprytnie.

  • Literki są na tyle małe i pisane kolorem o tak niewielkim kontraście w zestawieniu z tłem, że z pewnością wiele osób, zwłaszcza starszych i słabiej widzących z ich przeczytaniem będzie miało spore problemy. Być może część banków ma nadzieje, że w ogóle zniechęci niektórych z potencjalnych klientów do zapoznawania się z tymi zapisami.
  • Ciekawe jest także to, że w tym ledwo widocznym tekście widnieje jedynie sam skrót RRSO i nie jest w żadnym miejscu rozwinięty. Zapewne wiele z czytających osób nie ma pojęcia co on oznacza. Pół biedy jak można sobie to gdzieś po cichu sprawdzić, ale wyobraźmy sobie, że czytamy umowę przy pracowniku banku, wielu ludziom trudno przychodzi przyznanie się do swojej niewiedzy w takiej sytuacji.

rrso kredytMożna się tylko zastanowić, czy w takiej formie instytucje finansowe odpowiednio wywiązują się ze swoich obowiązków informacyjnych. Nawet jeśli wszystko to jest zgodne z prawem (a najprawdopodobniej jest), to jednak dyskusyjny pozostaje wymiar etyczny takiego postępowania. W końcu instytucje zaufania publicznego powinny mieć odpowiednio wysokie standardy postępowania. Wszystko to pokazuje, że nie jest łato wybrać korzystny bank. Niedawno pisaliśmy o tym, czym jest brak zdolności kredytowej i że jednym ze sposobów zabezpieczenia się przed nim jest np. zakup jakiegoś produktu „na raty”, zanim to jednak zrobimy, to warto dokładnie zapoznać się z tym, jaki jest RSSO takiej pożyczki.

Jeśli ktoś liczy tu na jakieś porady bankowe, to my możemy dać tylko jedną. Należy z uwagą czytać reklamy i umowy, także, a może zwłaszcza drobne druczki, natomiast w razie wątpliwości trzeba zadawać pytania do czasu, aż wszystko będzie dla nas jasne i zrozumiałe.

Zapraszamy do dzielenia się opiniami na forum.

Leave a Comment