Bank 24h – o kontach w internecie

bankowosc internetowa Wraz ze wzrostem ilości osób korzystających w naszym kraju z internetu rośnie popularność elektronicznej bankowości. Najprościej rzecz ujmując polega ona na tym, że do naszych pieniędzy mamy dostęp za pomocą podłączonego do sieci komputera, a że urządzenia te są już w znacznej ilość polskich domów, dla wielu osób jest to najbliższy bank.

  • Można ze sporym przekonaniem powiedzieć, że to jeden z najwygodniejszych sposobów prowadzenia domowego budżetu, choć jest to również bardzo dogodne rozwiązanie dla osób posiadających firmy. Umożliwia ono bieżące monitorowanie stanu konta o każdej porze, jest to więc również bank całodobowy, co jest raczej rzadkie w przypadku tradycyjnych instytucji finansowych.
  • Możliwość kontrolowania salda rachunku nie jest jedyną zaletą opisywanego tu rozwiązania. Poza tym możemy za pomocą takiego konta dokonywać innych operacji, które wcześniej dostępne były w placówkach lub na pocztach. Coraz popularniejsze staje się np. płacenie w internecie, możemy wykonywać szybkie przelewy i regulować za ich pomocą rachunki nie ruszając się z domowego zacisza. Ta technologia pozwala również na łatwe doładowywanie telefonów komórkowych, zakup jednostek funduszy inwestycyjnych lub nawet grę na giełdzie, choć czasem dla bardziej zaawansowanych usług trzeba wypełnić dodatkowe formalności.
  • Poza tym, że jest to bardzo komfortowy sposób prowadzenia swoich finansów, okazuje się, iż często są to również konta bezpłatne, za pomocą których możemy wykonywać najtańsze przelewy (nawet za zero złotych). Z pewnością dla wielu osób ważne jest to, że opłaty bankowe nie pomniejszają ich oszczędności, oczywiście bywa też tak, że różnego rodzaju prowizje naliczane są dla usług bardziej zaawansowanych.

Nie wszyscy jednak bankowość internetową uważają za idealne rozwiązanie. Często wynika to z nabytych wcześniej przyzwyczajeń lub różnego rodzaju obaw np. o bezpieczeństwo. Poniżej przedstawimy kilka spraw, które wiele osób zniechęcają to takiego sposobu prowadzenia swojego budżetu.

  • Bardziej konserwatywnym klientom może przeszkadzać fakt, że niektóre tego typu instytucje finansowe nie posiadają tradycyjnych placówek, a cały kontakt z obsługą często sprowadza się najwyżej do rozmowy telefonicznej. Jednak to właśnie dzięki ograniczeniu wydatków na takie sprawy możemy cieszyć się tym, że znaleźliśmy korzystny bank. Jeśli natomiast mamy również możliwość obsługi w oddziałach, to może okazać się, że słono za taką jej formę zapłacimy, ponieważ jest ona traktowana jako opcja dodatkowa.
  • Koleją sprawą, która budzi wiele wątpliwości jest to, że gotówkę możemy na taki rachunek wpłacić lub wypłacić za pomocą maszyny, jeśli nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów. Służą do tego odpowiednio wpłatomaty i bankomaty, choć również i tu należy uważać żeby nie skorzystać z sieci automatów, z której właścicielem nasz bank nie podpisał umowy uprawniającej nas do darmowego z niej korzystania. W innym przypadku możemy zapłacić prowizję. Wielu osobom obsługa takich narzędzi wydaje się zbyt skomplikowana, by ich używać, nie mówiąc już o tym, że często barierą jest brak umiejętności korzystania z internetu.
  • bankowość internetowaWreszcie kwestia bezpieczeństwa, zdarza się, że takie instytucje są uważane za mniej bezpieczne niż tradycyjne, choć w tych drugich obieg pieniądza zazwyczaj również odbywa się elektronicznie. Słysząc jednak o różnych przestępstwach popełnianych w internecie, wiele osób obawia się o swoje oszczędności przechowywane w działającym w sieci banku.

Jednak porady bankowe dotyczące tego, jak zabezpieczać się korzystając z konta internetowego znajdą się w innym artykule, który wkrótce się tu pojawi. Mamy nadzieję, że powyższy tekst uświadomił czytelnikom jakie są główne wady i zalety tego, że posiada się „konto w domu„.

One thought on “Bank 24h – o kontach w internecie

Leave a Comment