BGŻ Optima konto oszczędnościowe – jak założyć

Jak założyć konto BGŻOptima - dowiedz się krok po krokuW ostatnim czasie dosyć popularnym tematem wśród wielu osób zainteresowanych finansami osobistymi był rachunek BGŻ Optima stworzony specjalnie po to, by móc na nim gromadzić kapitał oraz efektywnie go pomnażać. Postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć całej sprawie i przy tym dokładniej przeanalizować czy jest ono przyjazne dla użytkownika oraz jak działa to znane z reklam konto oszczędnościowe, a także czy prosto się je zakłada i czy jest bezpieczne. Do tej pory nie zajmowaliśmy się na tej witrynie prowadzącą je instytucją finansową, jednak być może nadszedł już najwyższy czas by to zmienić, bowiem „rolniczy” Bank Gospodarki Żywnościowej poczyna sobie na naszym rynku coraz śmielej i warto zwrócić uwagę również na jego ofertę.

BGŻOptima – jak otworzyć konto lokacyjne

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że jest to głównie konto internetowe, więc do jego założenia (można to zrobić TUTAJ), a później również użytkowania konieczna jest możliwość w miarę bezpiecznego (lepiej unikać kafejek i innych komputerów z publicznym dostępem) łączenia się z siecią. Jeżeli chce się rozpocząć korzystanie z usługi BGŻOptima, to najpierw trzeba wejść na stronę www.bgzoptima.pl i rozpocząć tam proces rejestracyjny. W tym celu należy wybrać usługę najbardziej dostosowaną do naszych potrzeb, a następnie podawać wszystkie wymagane do jej uruchomienia dane. W pogotowiu trzeba mieć dowód osobisty, ponieważ dane z niego będą konieczne. Trzeba również przygotować sobie numer NIP. Częściowej aktywacji dokonuje się poprzez wysłanie SMS’a z kodem służącym do potwierdzenia, w trakcje rejestracji. Co istotne, wcześniej należy już mieć jakieś swoje własne konto bankowe, które zostałoby powiązane z tym, które zakładamy. To właśnie z niego należy wykonać specjalny przelew aktywacyjny (minimalna jego kwota to 1 złoty), przy czym istotne jest, żeby dane nadawcy pokrywały się z danymi odbiorcy. O sukcesie tej operacji zostaniemy powiadomieni w specjalnej wiadomości i już będziemy mieć co najmniej dwa konta bankowe, co jednak staje się już coraz częściej standardem też w naszym kraju. Na marginesie warto jednak dodać, że ten rachunek nie zastąpi nam RORu, ponieważ nie posiada tulu funkcjonalności, ma służyć przede wszystkim do oszczędzania pieniędzy.

Jednakże samo założenie konto BGŻ Optima nie oznacza jeszcze, że uzyskamy do niego dostęp. W tym celu będziemy jeszcze musieli otrzymać od banku dwie przesyłki. Jedną, która zawiera aktywacyjny PIN, w drugiej natomiast znajdzie się urządzenie do generowania jednorazowych kodów dostępu do rachunku Digipass. Dopiero po jego aktywacji otrzymamy pełen dostęp do swoich środków, więc też po tym można śmiało je tam przelać. Wiele osób, na pewno w dużej mierze słusznie, boi się przekazywać środki w miejsca, w których nie ma do nich jeszcze pełnego dostępu lub jest w trakcie jego uzyskiwania i dlatego nie trzeba się tutaj spieszyć, kilka dni nie zrobi dużej różnicy.

Problemy z zakładaniem konta BGŻ

Cały opisany tu proces otwierania rachunku online, choć może nie jest specjalnie skomplikowany, to jednak zajmuje sporo czasu. Nie można oczywiście mieć o to do bankowców pretensji, ponieważ ilość czynności ma zapewnić brak komplikacji przy zaczynaniu korzystania z usługi oraz jej odpowiednie zabezpieczenie, co w końcu dla spraw związanych z pieniędzmi jest szczególnie ważne. Na mnie osobiście negatywne wrażenie wywarły dwie, choć nie najistotniejsze kwestie, o których kilka słów poniżej.

 • Format danych adresowych – chodzi o to, że przy tworzeniu formularza wniosku, nie przewidziano w nim możliwości tego, iż ktoś może mieszkać na wsi, w właściwą sobie pocztę mieć w mieście, a wtedy nazwę miejscowości musi wpisać tam, gdzie przewidziano miejsce na wpisanie ulicy. Tylko w ten sposób udało mi się uzyskać format danych taki, jak w dowodzie i takich, na jakie mogą docierać przesyłki. Nie jest to może szczególnie uciążliwe, ale jednak jest to pewne niedopatrzenie, a tu nie powinno być przecież na nie miejsca.
 • Infolinia BGŻ Optima – to miejsce, w które raczej nie można się dodzwonić. Podobnie odpowiedzi nie otrzymałem na pytanie wysłane poprzez formularz kontaktowy (tylko potwierdzenie, że otrzymali moją wiadomość). Oczywiście można to tłumaczyć dużą liczbą zainteresowanych. Jedak jeśli już udostępnia się takie usługi, to powinno się także dać możliwość skorzystania z nich, a próbowałem dodzwonić się naprawdę wiele razy i „czekając na zgłoszenie się operatora” straciłem sporo minut. W instytucji, której powierzamy pieniądze i której powinno zależeć na pozyskaniu zaufania klientów mogłoby to jednak lepiej wyglądać. Liczę na to, że wkrótce nastąpią tu zmiany na lepsze.

Trzeba jednak przyznać, że dla osoby, która jest choć w średnim stopniu zorientowana w obsłudze komputera i internetu zakładanie konta BGŻ Optima nie będzie niczym trudnym i niemal każdy powinien sobie z tym poradzić. Trzeba pamiętać, że to w końcu usługa, która została stworzona przede wszystkim dla internautów i to właśnie oni powinni sobie z tym poradzić. Kto z Was jeszcze bywa w placówkach bankowych?

Bezpieczeństwo BGŻ Optima – pieniądze pod kontrolą

Czy pieniądze na koncie internetowym są bezpieczneZastosowanie wymienionych wyżej mechanizmów, choć może czasem bywać nieco kłopotliwe, jednak sprawia, że jeżeli chodzi o bezpieczeństwo konta internetowego, to ta usługa stoi pod tym względem dosyć wysoko. Żeby z niej skorzystać, to najpierw w opisany wcześniej Digipass należy wpisać pięciocyfrowy kod PIN (który przy jego aktywacji sami ustalamy), a następnie wygenerowany w ten sposób kod wpisać w odpowiednie miejsce na stronie logowania, po uprzednim wpisaniu numeru klienta, który też otrzymuje się pocztą. Wszystko to jest dokładnie opisane na witrynie, tak że trudno się pogubić. Owe generowane jednorazowe kody do konta służą także do wykonywania na nim różnego rodzaju operacji – na przykład zakładania lokat, wykonywania przelewów czy zakupu funduszy.

Istotne jest to, że musimy skorzystać z dwóch nie powiązanych ze sobą mechanizmów, aby zalogować się na rachunek BGŻ Optima. Trzeba bowiem otworzyć stronę internetową i podać tam numer klienta, jak również wygenerować kod, który wykorzystuje się tylko raz, a dodatkowo jest ważny tylko przez kilkadziesiąt sekund. Nawet jeżeli więc ktoś by go przejął, to już raczej nie będzie mógł z niego skorzystać. Gdyby natomiast nasz Digipass dostał się w niepowołane ręce, to również bez znajomości pięciocyfrowego PINu służącego do jego aktywacji, staje się bezużyteczny. Bezpieczeństwo korzystania z tego konta wydaje się więc być duże, ale też nie powinno to dziwić, w końcu chodzi o nasze oszczędności, więc powinny być dobrze chronione.

Do opisania została nam jeszcze jedna sprawa, chodzi o rzecz kluczową, czyli o to jakie ma BGŻOptima oprocentowanie lokat oraz ich rodzaje, czyli o to, ile tak naprawdę warta jest ta usługa. Tą właśnie kwestią zajęliśmy się w kolejnym wpisie dotyczącym przytoczonego tu produktu bankowego – warto się z nim dokładnie zapoznać.

5 thoughts on “BGŻ Optima konto oszczędnościowe – jak założyć

 1. Dzień dobry, nie znalazłem nigdzie maila kontaktowego, napiszę więc tą drogą. Odpowiadam za komunikację Banku BGŻOptima i w nawiązaniu do ciekawego artykułu o naszym banku chciałem podkreślić, że infolinia działa sprawie i to nie możliwe, aby czas oczekiwania na połączenie z konsultantem był długi. Monitorujemy to na bieżąco. Podobnie wygląda kwestia odpowiadania na maile.
  Prawdą jest, że zaraz po starcie banku pół roku temu czas oczekiwania na kontakt był dłuższy, z uwagi na ogromne zainteresowanie klientów, jednak obecnie nie ma najmniejszych problemów z połączeniem się z konsultantem.
  pozdrawiam i zachęcam do kontaktu z nami

  Marek Gieorgica
  Biuro prasowe BGŻOptima

 2. Cała sytuacja z telefonem miała miejsce właśnie niedługo po starcie usługi BGŻOptima, więc minęło od tego już sporo czasu. Jednakże takowe zdarzenie miało miejsce i pomimo zrozumienia dla dużego obciążenia infolinii, cała sytuacja była jednak mało komfortowa. Wierzę, że aktualnie sprawa faktycznie uległa poprawie, zwłaszcza że nawet pewna miła Pani z banku BGŻ do mnie dzwoniła i pytała o moje odczucia dotyczące omawianego produktu oraz o to, co bym chciał zmienić. Zapewniała też, że nie ma już problemu z odbieraniem połączeń, wierzę że tak w istocie jest :)

 3. A możne ktoś będzie łaskaw mi tu napisać jak zamknąć konto BGŻ Optima, bo nie do końca wiem gdzie znaleźć instrukcję do tej operacji. W sumie to jestem z niego całkiem zadowolony, ale pojawiły się teraz jeszcze jakieś alternatywy i postanowiłem z nich skorzystać, więc żeby nie robić sobie za dużego bałaganu w zarządzaniu pieniędzmi, mam zamiar zlikwidować jedno konto do oszczędzania, liczę na to, że nie będzie to zbyt skomplikowane.

Leave a Comment