Coraz bardziej zbliża się koniec roku, a to oznacza też, że program Rodzina na swoim dobiega końca, czyli nie da się już uzyskać dopłaty do pożyczki na zakup mieszkania, a zapewne wiele osób nie zdąży skorzystać z tej szansy, dzięki której nawet przez aż osiem lat państwo dopłaci połowę odsetek, a to może być spora suma. Jednak dopłaty do kredytów hipotecznych się kończą, jeśli komuś nie udało się z nich skorzystać, to będzie musiał obejść się smakiem. No ale okazuje się, że rząd „dba” o obywateli i dlatego przygotował dla nich nowe pomocowe rozwiązanie, którym są kredyty w Mieszkanie dla młodych, bo tak będzie się nazywał nowy system wsparcia. Tylko, że trzeba pamiętać, że żeby politycy mogli coś komuś dać, to wpierw muszą komuś zabrać – problem.
Zasady programu Mieszkanie dla młodych (MDM) – krótki opis
Co prawda, do uruchomienia tej kolejnej akcji mającej rzekomo wspierać młodych ludzi w zakupie własnego M, zostało jeszcze nieco czasu, jednak już mniej więcej wiadomo jakie są warunki programu Mieszkanie dla młodych i co należy zrobić, aby móc do niego przystąpić. Poniżej główne zasady, czyli wymagania i korzyści, które mogą płynąć z ich spełnienia, skupmy się jednak tutaj tylko na kluczowych sprawach.
- Dopłata do kredytu MDM – to właśnie jest chyba owa zasadnicza różnica w porównaniu do poprzedniego programu. W tym wypadku nie dostaje się częściowej spłaty odsetek, ale można liczyć na jednorazową dopłatę wynoszącą 10, 15 lub nawet 20 procent wartości kredytu. Mimo, że jest to spora kwota, to jednak wydaje się, że poprzednia wersja wsparcia była bardziej korzystna dla kupujących nieruchomość. Jednak dalej też nie jest kolorowo, o czym poniżej.
- Wielkość mieszkania w MDM – jest podobna jak w RNS, czyli maksymalnie do 75 metrów kwadratowych, z tym, że dopłatą objętych jest jedynie 50. Do tego, co bardzo istotne, muszą to być nieruchomości nowe, więc lokale z rynku wtórnego odpadają. To tym bardziej dziwne, że w ubiegłym roku to właśnie kredyty na mieszkania używane były dwa razy liczniejsze, niż te, które przyznawano na produkty prosto od deweloperów. Istotną zmianą jest także to, że wsparcie nie będzie dotyczyło też budowy domów, jak do tej pory.
- Kto może skorzystać z programu MDM – to wszystko skierowane jest do rodzin i oraz osób samotnych, które nie przekroczyły jeszcze 35 roku życia – tu w grę wchodzi podstawowa wersja, czyli 10% wsparcia. Jeżeli rodzina ma dziecko, to wsparcie wyniesie już 15% , a jeżeli w ciągu 5 lat od wzięcia pożyczki pojawi się w mieszkaniu przynajmniej 3 dziecko, to w takiej sytuacji wsparcie wzrasta do maksymalnych 20%, więc pomyślano tu także o demografii i przyszłości.
- Limit cen mieszkań w MDM – oczywiście jest górna granica kwoty za metr, której nie można przekroczyć, jeżeli chce się skorzystać z dotacji. Będzie ona wyliczana między innymi na podstawie wartości odtworzeniowej lokalu ustalonej przez poszczególnych wojewodów. Jasne, że dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Katowic oraz pozostałych rejonów kraju będzie ona prawdopodobnie inna, więc tu podobnie, jak to miało miejsce dotychczas.
Pobieżnie właśnie tak wyglądają zasady nowego programu, który maiłby wejść w życie w połowie 2013 roku lub z początkiem 2014, nazwanego, jak już wspominaliśmy Mieszkania dla młodych. Wprowadza on wiele istotnych zmian, z których większość trudno jest uznać, za korzystne. Jednak wciąż wydaje się, że jego główną rolą jest nie tyle wsparcie młodych ludzi, ile banków oraz firm deweloperskich, o czym jednak w kolejnym tekście, bowiem sprawa wymaga znacznie szerszego omówienia.
Państwowe wsparcie przy zakupie mieszkania dla wybranych
Chociaż założenia wydają się chlubne, to jednak warto pamiętać o tym, że aby móc skorzystać z tej nowej wersji Rodziny na swoim, należy spełnić sporo, jeszcze więcej, niż wcześniej kryteriów, które niekoniecznie muszą być korzystne dla dokonujących zakupu, a być może bardziej dla sektora budowlanego i finansowego, bo to one zdają się być tu największymi beneficjentami całej akcji. Trudno w to uwierzyć? W takim razie warto zapoznać się z artykułem o tym, jak dopłaty do kredytów mieszkaniowych wielu osobom wręcz utrudnią dostęp do własnego lokum, niż pomogą w jego zdobyciu, dobrze poznać argumenty na poparcie tej tezy. Warto przeliczyć sobie to, komu pomoc państwa najbardziej się opłaca, a kto tak naprawdę musi się na nią składać.