Jak wypłacić pieniądze z bankomatu – instrukcja

Gdzie są bankomaty BGŻ i bezprowizyjne wypłatyMamy nadzieję, że zapoznaliście się już z pierwszą częścią tekstu traktującego o tym, jak wypłacić pieniądze z bankomatu, a jeszcze dokładniej, to podpowiadającym szczegóły, jak należy się do przeprowadzenia takiej operacji przygotować. Tym razem zajmiemy się samym jej przeprowadzaniem, przekonacie się, że jest to całkiem proste. Postaramy się opisać to możliwie drobiazgowo, a warto się z tym zaznajomić, ponieważ takie usługi finansowe pozwalają oszczędzić sporo czasu i również pieniędzy, dobrze więc z nich na co dzień korzystać. Zaczniemy od tego, co należy mieć przy sobie stając przy maszynie, a następnie opiszemy kolejne kroki, które trzeba zrobić aby otrzymać gotówkę.

Co trzeba mieć żeby wypłacić pieniądze

Kiedy już mamy pewność, że nasze konto bankowe zawiera dostateczną ilość środków i wiemy ile chcemy podjąć (przy czym kwota ta musi być obsługiwana przez automat oraz nie może przekraczać górnego limitu), to udajemy się na poszukiwanie najbliższej maszyny. Oczywiście najlepiej wybrać taką, która pozwala nam na wypłaty bez prowizji, bo w końcu to rozwiązanie ma oszczędzać nasze pieniądze. Podchodząc do urządzenia powinno się jeszcze pamiętać o dwóch rzeczach, bez których nic się nie zdziała, wymieniamy je poniżej.

  • Numer PIN – czyli kombinacja czterech cyfr, którymi potwierdzamy to, że to właśnie my jesteśmy uprawnieni do korzystania z karty. Najlepiej go zapamiętać, bo to najbezpieczniejsze. W żadnym razie nie powinno się go nosić zapisanego na karteczce w portfelu. W sytuacji, kiedy zostanie on zgubiony lub skradziony, a znajduje się w nim także karta, niepowołana osoba może wyczyścić nasz rachunek bankowy, ponieważ zyskuje do niego dostęp. Dobrą zasadą jest więc posiadanie tego numeru jedynie w głowie, a jeżeli już musimy go gdzieś zapisać, to na pewno nie podpisujmy go słowami typu PIN do konta lub podobnymi, które pozwolą postronnej osobie na jego łatwą identyfikację.
  • Karta debetowa – zazwyczaj standardowy kawałek plastiku, który bank wydaje nam do konta. Razem z wcześniej opisanym numerem zapewniają nam dostęp do do pieniędzy w bankomacie. Oczywiście nie jest to jedyny możliwy sposób jej wykorzystania, ponieważ możliwe jest także bezpośrednie płacenie kartą w sklepie, jeżeli dana placówka handlowa udostępnia taką możliwość, a to wcale nie jest takie oczywiste, o czym zdarzyło nam się już napisać wcześniej. W tym miejscu należy dodać, że zwykle tego rodzaju prosty sposób na podejmowanie gotówki mogą umożliwiać nam również karty kredytowe, jednak zanim się to zrobi lepiej dobrze się zastanowić i przeczytać dokładnie regulamin, ponieważ takie transakcje często są obciążone naprawdę znacznymi prowizjami.

Właśnie te dwie rzeczy trzeba mieć przy sobie, jeżeli podchodzi się do bankomatu, inaczej nic przy nim nie będziemy w stanie załatwić. Teraz przejdziemy do kolejnych czynności, które należy wykonać, żeby do ręki dostać gotówkę.

Jak wypłacać pieniądze z bankomatu – krok po kroku

Darmowa karta do bankomatuTak jak wspominaliśmy już wcześniej, cała operacja nie jest specjalnie skomplikowana i niemal zawsze składa się z takich samych kroków, które ułożone są mniej więcej w tej samej kolejności (choć ta może się nieznacznie różnić). Zapoznaj się już teraz z instrukcją dotyczącą tego tego, jak wypłacać pieniądze z bankomatu, przekonaj się, że wcale nie jest to trudne i bez problemu sobie z tym poradzisz. Dobrze też pamiętać o tym, że transakcję można anulować prawie na każdym kroku, więc jeżeli coś nie idzie prawidłowo, to po prostu można na tym zakończyć i odebrać kartę. Żeby otrzymać środki musisz wykonać następujące kroki.

  • Wsuń kartę debetową w odpowiednie miejsce – jest charakterystyczne, często dodatkowo podświetlone. Zazwyczaj znajduje się poniżej ekranu po jego prawej stronie. Nie musisz obawiać się tego, że włożysz ją tam złą stroną, jeżeli by tak było, to maszyna po prostu jej nie przyjmie i trzeba spróbować odwrotnie. Po tym może nastąpić chwila, podczas której karta będzie wczytywana, zazwyczaj informuje o tym stosowny komunikat na monitorze. Czasem jeszcze na tym etapie możemy zostać poproszeni o wybór języka, w którym chcemy być obsłużeni, tu wystarczy tylko nacisnąć właściwy przycisk znajdujący się obok tego, który chcemy wybrać.
  • Podanie numeru PIN – to kolejna czynność, którą musimy wykonać, oczywiście prośba o to wyświetli się na monitorze. Wciskając kolejne cyfry będziemy widzieć pojawiające się w ich miejsce krzyżyki, gwiazdki, iksy lub jeszcze inne symbole – zrobiono tak dlatego, żeby ciąg znaków nie wyświetlał się, ponieważ jest on naszą tajemnicą. Po wpisaniu kodu należy to jeszcze potwierdzić właściwym przyciskiem, stosowny komunikat informuje o tym, który to klawisz. Na tym etapie należy zwrócić uwagę na to, czy nikt nas nie obserwuje i nie próbuje podejrzeć naszego PIN-u.
  • Wydruk potwierdzenia transakcji – zostaniemy o to zapytani na którymś z wczesnych etapów realizacji wypłaty. Chodzi o specjalny „paragon” potwierdzający dokonanie operacji wypłaty na daną kwotę. Do wybrania będzie opcja TAK lub NIE, warto zaznaczać tą pierwszą, ponieważ w przypadku, jeżeli wypłata nie przebiegnie pomyślnie, będziemy mieć potwierdzenie jej przeprowadzenia, co uprości ewentualne późniejsze wyjaśnianie sprawy. Może się też zdarzyć, że na przykład wydruk tego rachunku nie będzie możliwy, choćby przez brak papieru, wtedy zobaczymy komunikat o tym oraz pytanie, czy mimo to chcemy kontynuować – oczywiście należy podjąć decyzję i wybrać odpowiednią opcję. W przypadku jeżeli wybierzemy NIE, karta zostanie nam zwrócona i na tym koniec.
  • Wybór transakcji lub operacji, którą chcemy wykonać. Właśnie o to zostaniemy poproszeni w kolejnym kroku. Zazwyczaj znajdziemy tam kilka możliwości, nam chodzi o wypłatę środków, więc właśnie tą wybieramy. Ale może tam znaleźć się jeszcze opcja, która umożliwia sprawdzenie salda w bankomacie, to znaczy możemy dowiedzieć się ile dostępnych środków znajduje się na naszym koncie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to usługa dodatkowo płatna – zazwyczaj złotówkę, choć ta kwota może być inna. Wśród tych możliwości może również znaleźć się opcja doładowania konta telefonu komórkowego – to także da się zwykle zrobić w bankomacie. Jednak jak już ustaliliśmy, naszym celem jest dokonanie wypłaty gotówki i właśnie to polecenie wybieramy.
  • Wybór kwoty wypłaty – następny krok, o który zostaniemy zapytani. Na monitorze wyświetlą się sugerowane kwoty, zazwyczaj są to 50, 100, 200, 300, 400 i 500 złotych, choć mogą one się różnić od tych, które daliśmy dla przykładu, na przykład zaczynać się od 60 złotych. Jeśli znajduje się tam taka, jaką chcemy podjąć, to naciskamy odpowiedni guzik znajdujący się obok niej. Jeśli tej, którą chcemy podjąć nie ma w domyślnych, to wybieramy opcję Inna i przechodzimy do ekranu, na którym na klawiaturze mamy podać sumę, jaką chcemy podjąć. Należy w tym przypadku pamiętać o tym, co opisaliśmy w poprzednim tekście z tego cyku – czyli minimalna wysokości wypłaty, maksymalna jej wysokość oraz ilość posiadanych na koncie środków. W każdym razie podajemy żądaną kwotę i zatwierdzamy odpowiednim klawiszem – jest on odpowiednio opisany.
  • Wyjęcie karty i pobranie gotówki – teraz musimy zaczekać kilka sekund, po których bankomat najpierw z powrotem wyda nam kartę, należy ją wyjąć i nie zwlekać z tym zbyt długo ponieważ w przeciwnym razie zostanie ona wciągnięta przez automat i zatrzymana – jest to zabezpieczenie na wypadek gdyby ktoś zapomniał jej odebrać. Zaraz po tym z odpowiedniego okienka wysunie się gotówka, również należy ją w miarę szybko zabrać, bo inaczej maszyna wciągnie ją z powrotem. Gdyby tak się stało, to nie należy się specjalnie martwić, bo pieniądze po jakimś czasie (zwykle kilkanaście dni) wrócą na nasze konto. To również jest zabezpieczenie na wypadek, gdyby ktoś zapomniał jej odebrać. Jeszcze tylko ewentualne odebranie wydrukowanego potwierdzenia i to już wszystko, co musimy zrobić. Gotówka została wypłacona.

Widać więc, że cała operacja nie jest specjalnie skomplikowana. Wszystkie jej kroki zostają opisane na monitorze, tak, że należy czytać pojawiające się tam komunikaty i postępować zgodnie z nimi. Widać że wypłacanie pieniędzy w bankomacie, to bardzo prosta sprawa, a przy tym też często niezwykle przydatna. Warto mieć stały dostęp do zgromadzonej gotówki, bo nigdy nie wiadomo kiedy może ona okazać się potrzebna.

Pobieraj gotówkę bezpiecznie – kilka uwag

W zasadzie o tych wszystkich sprawach pisaliśmy już albo w tym tekście, albo w poprzednim traktującym o tym, jak się do wypłaty z bankomatów przygotować. Teraz na koniec przypominamy je jeszcze raz.

  • Nikomu nie zdradzaj tego, jaki jest Twój numer PIN – pracownicy banków nigdy o niego nie pytają. Nie noś go też zapisanego w portfelu obok karty
  • Unikaj wypłat w miejscach, w których kręcą się podejrzane osoby, zwłaszcza jeśli poza nimi nie ma tam większego ruchu.
  • Jeżeli na bankomacie zauważysz jakieś dziwnie wyglądające zmiany, urządzenia czy modyfikacje, które nie pasują, to lepiej poszukaj innej maszyny

Warto przestrzegać tych kilku wskazówek, bo o ile nie są specjalnie uciążliwe, to jednak mogą oszczędzić nam wielu problemów. Zachęcamy także do zapoznania się z pierwszą częścią tego cyklu, w której opisujemy to, jak się przygotować do korzystania z bankomatu. Tam także znajduje się sporo istotnych wskazówek, które na pewno pozwolą nam uniknąć niejednej kłopotliwej sytuacji. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wysiłkowi, codzienne korzystanie z różnego rodzaju usług finansowych stanie się prostsze i bardziej powszechne. Zwłaszcza, że staramy się wspierać rozwiązania, które pomagają zwykłym ludziom oszczędzać czas oraz pieniądze w stosunkowo mało skomplikowany sposób.

4 thoughts on “Jak wypłacić pieniądze z bankomatu – instrukcja

  1. Pingback: mSawer w mBanku

Leave a Comment