Korzystanie z bankomatów – pamiętaj o kilku sprawach

Jak wypłacić pieniądze z konta w bankomacie - dowiedz sięDzisiejszy świat jest tak skonstruowany, że trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w nim bez posiadania rachunku bankowego, przez który przepływają nasze pieniądze. Taka usługa jest niemal niezbędna w aktywności zawodowej, jak i coraz ważniejsza w życiu prywatnym – pracodawcy przelewają na konta pensje, my zaś możemy za ich pomocą płacić na przykład za zakupy w internecie. Jedak często jest tak, że mimo tego wszystkiego potrzebujemy gotówki i wtedy właśnie przychodzi pora na robienie wypłat z bankomatu, co samo w sobie jest proste i nie powinno sprawiać żadnego problemu, jednak jeśli ktoś ma to zrobić po raz pierwszy, to może odczuwać pewien dyskomfort wywołany niepewnością. Stąd właśnie ten artykuł, aby rozwiać wątpliwości i uczynić usługi bankowe bardziej przejrzystymi i przystępnymi dla Polaków.

Wypłaty z bankomatu – warto wiedzieć na początku

Przed pierwszą wypłatą (podobnie jak przed wszystkimi następnymi), warto pamiętać o kilku sprawach, o których wiedza pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek. Tego rodzaju dostęp do gotówki choć jest bardzo praktyczny i wygodny, to jednak wiąże się z paroma punktami, o których przed transakcją dobrze wiedzieć, krótko omawiamy je poniżej w punktach. Chodzi w nich o dolną granicę wysokości środków, które możemy podjąć, górną granicę oraz o wybranie odpowiedniej maszyny, dzięki czemu unikniemy dodatkowych opłat bankowych, jakie czasem mogą nam nieprzyjemnie uprzykrzyć życie. W następnej części tego cyklu zajmiemy się dokładniej tym, jak przebiega sama czynność pobierania środków, tu opiszemy o czym warto pamiętać przygotowując się do niej.

Minimalna kwota wypłaty z bankomatu

Oczywiście, żeby móc dokonać wypłaty pieniędzy w bankomacie, trzeba na koncie posiadać odpowiednią ilość środków finansowych. Jeżeli będziemy chcieli podjąć więcej, niż jest tam dostępne, to jasna sprawa, że zostaniemy odprawieni z niczym. Warto także pamiętać o tym, że maszyny wypłacają kwoty zaokrąglone do 10 złotych – to jest najmniejszy papierowy banknot, zazwyczaj jednak minimalna suma którą możemy podjąć to 50 złotych, czyli przynajmniej tyle środków trzeba posiadać na swoim rachunku. Jednakże od tej zasady są pewne wyjątki – w automatach należących do sieci Cash4U najmniejszy nominał, który można wziąć, to 20 złotych. Jeszcze niższa jest możliwa najmniejsza kwota wypłaty z bankomatu w tych, które należą do Banku Zachodniego WBK, z nich można skorzystać nawet wtedy, kiedy na rachunku ma się tylko 10 złotych. Oczywiście do tego wszystkiego wlicza się także na przykład posiadany limit kredytowy, który naturalnie zwiększa nasze zasoby finansowe.

Maksymalna kwota wypłaty z bankomatu

No dobrze, było już o minimalnych kwotach, teraz zajmijmy się górną granicą, bo ona zazwyczaj również istnieje. Zwykle przez banki ustalona jest także maksymalna wysokość wypłaty z bankomatu, a często także dozwolona ilość transakcji na dzień. Ma to zabezpieczać klientów na przykład w przypadku utraty karty. Gdyby ktoś, kto wszedłby w jej posiadanie miał chęć wyczyszczenia im konta – w takiej sytuacji będzie miał tylko częściowo taką możliwość. No ale wiadomo, czasem trzeba wypłacić więcej, w związku z czym ten górny limit nie jest czymś stałym, na przykład internetowy mBank pozwala na jego zmianę za pomocą jednej z funkcjonalności swojego webowego interfejsu. Ostatnio pojawiła się w nim także nowa możliwość, dzięki której można tam realizować osobiście, bez potrzeby korzystania z maszyny wypłaty większych sum z konta, wystarczy tylko umówić się na wizytę w MultiBanku i wcześniej zadeklarować ile ma się zamiar podjąć. W końcu obie te firmy należą do grupy BRE, więc dlatego takie rozwiązane stało się w tym przypadku możliwe. W innych firmach z tego sektora takiej konieczności nie ma, ponieważ większość z nich posiada tradycyjne placówki i tam można wybierać z konta większe środki.

Darmowe wypłaty z bankomatów – z których

Ile pieniędzy można wypłacić z bankomatuLiczy się także to, że zazwyczaj darmowe wypłaty z bankomatów nie obejmują wszystkich dostępnych maszyn. Nie jest to reguła, ponieważ część banków oferuje taką opcję bezpłatnie, w części jest to dodatkowa usługa płatna na przykład 5 złotych na miesiąc – tak na przykład działają karty mBank, jednak, jak wspomnieliśmy na początku, przez nieuwagę można w takiej sytuacji zostać obciążonym specjalną prowizją. Żeby nie ponosić dodatkowych kosztów, najlepiej takich operacji dokonywać w automatach należących do instytucji finansowej, w której posiadamy rachunek lub w takich, z których właścicielem podpisała ona specjalną umowę. Czyli na przykład jeżeli posiadamy konto w PKO BP, to powinniśmy wykorzystywać również bankomaty PKO BP, bo w ten sposób nie marnujemy dodatkowo środków, no chyba, że wypłaty dokonać musimy. Są też takie banki, które nie posiadają swoich maszyn, jednym z nich jest największy internetowy bank w Polsce. Jako, że własne bankomaty mBanku nie istnieją, to firma ta zdecydowała się na współpracę z sieciami Euronet, eCard, Cash4U oraz BZ WBK i to w nich można wypłacać za darmo. Warto wcześniej zorientować się gdzie powinno się przeprowadzać takie operacje bezprowizyjnie.

Bezpieczeństwo wypłat z bankomatów

Wymienione powyżej zasady, to z pewnością jeszcze nie wszystko, o czym warto pamiętać przed pierwszą wypłatą, są one jednak dosyć ważne, a trzymanie się ich usprawni cały proces, a jednocześnie sprawi, że stanie się on tańszy. Jest jednak jeszcze jedna kwestia, chodzi o to, jak bezpiecznie wypłacać pieniądze w bankomacie i tu nie ma jednej prostej reguły. Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu elementarnych zasad zdrowego rozsądku. Kiedy na przykład maszyna stoi w mało ruchliwym miejscu, a dodatkowo kręcą się w jej pobliżu podejrzanie wyglądające osoby, to lepiej sobie odpuścić. Podobnie należy zachować się kiedy widzimy w jakiś sposób uszkodzony bankomat lub taki, w których zostały wprowadzone podejrzanie wyglądające zmiany. To może oznaczać, że ktoś może próbować wykraść nasze dane i zrobić z nich użytek w celu wyczyszczenia naszego konta – takie podejrzenia należy zgłaszać do banku. W kolejnym tekście opiszemy dokładnie czynności, które należy podjąć aby wreszcie dostać do ręki swoją gotówkę, warto się z nim zaznajomić.

Wypłata z bankomatu – instrukcja

Leave a Comment