Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe kartą w mBanku

Jak wyłączyć płatności bezstykowe kartą w mBanku Wcześniej już pisaliśmy ogólnie o tym, czym są oraz jak działają bezstykowe płatności, a także jakie mogą wiązać się z nimi zagrożenia. Chociaż jeszcze niedawno bankierzy wmawiali nam, że nie da się ich wyłączyć, to teraz okazuje się, że jedna z największych instytucji finansowych ugięła się pod presją klientów. Niżej napiszemy o tym, jak można w prosty sposób wyłączyć płatności zbliżeniowe w mBanku, bo okazało się, że ostatnio stało się to możliwe, a co więcej, wcale nie jest to skomplikowane. Choć wymaga telefonu do konsultanta, szczegóły jednak za chwilę. Grunt, że teraz bezpieczeństwo transakcji kartą może znowu być zachowane i bez obaw można nosić plastik przy sobie w portfelu.

Wyłączenie płatności zbliżeniowych kartą Visa mBank

W poprzednim wpisie informowaliśmy już dokładnie między innymi o tym, jak działają i czym są płatności zbliżeniowe oraz jakie mogą wiązać się z nimi zagrożenia. Nie twierdzimy, że nie należy ich używać, jednak osoby które wolą mieć pełną kontrolę nad swoimi finansami, powinny poważnie zastanowić się nad tym, czy nie wyłączyć tej funkcji. Jeszcze do niedawna banki wydające karty debetowe i kredytowe twierdziły, że wyłączenie opisywanej tu opcji jest niemożliwe. Najwyraźniej jednak coś się w tej kwestii zmieniło w ostatnim czasie, prawdopodobnie pod naciskiem swoich klientów zwracających plastiki ugiął się największy bank internetowy w naszym kraju i w ogóle jeden z największych graczy na rynku. Ostatnio sieć obiegła informacja o tym, że jednak umożliwił on osobom, którym prowadzi rachunki rezygnację z tego dawanego na siłę „ułatwienia”, czyli wyłączenie płatności zbliżeniowych i choć jest to dosyć skomplikowane, to jednak jak najbardziej możliwe, o czym napiszemy więcej poniżej.

Wyłączenie płatności zbliżeniowych w mBanku – krok po kroku

I wreszcie przechodzimy do sedna tego tekstu, czyli teraz opiszemy wszystko to, co trzeba zrobić aby całkiem wyłączyć płatności zbliżeniowe w mBanku, choć nie jest to bardzo trudne, to jednak nieco skomplikowane. Żeby to zrobić, należy wykonać następujące czynności, choć być może pojawi się na to jakiś inny sposób:

  • Zadzwonić na numer mLinii mBanku. Żeby jednak móc na niej cokolwiek załatwić, to należy podać numer klienta oraz znać swój telekod pozwalający na telefoniczny dostęp do rachunku. Jeżeli się go nie pamięta lub nie ma pod ręką, to nic straconego. Przy pomocy serwisu transakcyjnego można w prosty sposób wygenerować nowy numer dostępowy w sekcji Ustawienia i konfiguracja. Zajmuje to tylko chwilę oraz wymaga użycia hasła jednorazowego. Podczas połączenia należy wybrać kategorię karty i zaczekać na zgłoszenie się operatora. Kiedy już to się stanie, trzeba go poprosić o dezaktywowanie opcji płatności zbliżeniowych na posiadanej karcie – nie powinno być z tym problemu.
  • Po wyłączeniu płatności bezstykowych, konsultant poinformuje nas o tym, że to jeszcze nie wszystko. Żeby karta zaczęła (a raczej przestała) działać tak, jak chcemy, to musimy załatwić jeszcze jedną rzecz. Dokonać przynajmniej dwóch wypłat z bankomatów różnych sieci, które obsługują karty z chipem. Wtedy prawdopodobnie procesor zostaje przeprogramowany i tym samym opisywana tu funkcja zablokowana zostanie już na stałe, nie da się jej przywrócić.

Przy tym wszystkim warto również pamiętać, że przeprowadzenie tej operacji sprawia, że zablokowane zostają też wszystkie transakcje off-line, czyli takie, które nie są bezpośrednio autoryzowane w banku, w czasie wykonywania operacji. Może się to kiedyś okazać przykrą niespodzianką, ale generalnie nie będzie też niespodziewanych sytuacji, kiedy okaże się, że więcej wypłaciliśmy, niż posiadaliśmy na swoim koncie.

Klient panem także bankowców – mBank się ugiął, czas na inne

Jeszcze niedawno wydawało się, że właściwie wszyscy jesteśmy skazani na dosyć niepewne płatności bezdotykowe i w zasadzie nie ma żadnej możliwości odmowy. Jeżeli ktoś nie chciał z nich korzystać, to miał chyba tylko jedną dostępną opcję, czyli rezygnację z karty, co oczywiście było dosyć mało komfortowym rozwiązaniem choćby przez to, że tym samym traciło się dostęp do pieniędzy za pośrednictwem zarówno transakcji bezgotówkowych, jak i możliwość wypłaty środków z bankomatu. Oczywiście nie w smak było to także instytucjom finansowym wydającym plastiki, bowiem płacenie kartą w sklepie lub w innym miejscu stanowi dla nich pokaźne źródło dochodu. Jak widać niektóre z nich przestraszyły się na tyle, że postanowiły jednak umożliwić klientom zablokowanie funkcji płatności bezstykowych. Wychodzi na to, że klienci mają jednak coś do powiedzenia, zwłaszcza w sytuacji, w której zaczynają głosować swoimi pieniędzmi, a to one w gospodarce rynkowej są zdecydowanie najlepszym źródłem wywierania nacisku. Widać to także w tym przypadku.

2 thoughts on “Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe kartą w mBanku

  1. No ja właśnie wyłączyłem płatności zbliżeniowe i faktycznie robi się to w sposób, który został tu podany wcześniej. Nie jest to jakieś specjalnie problematyczne, a jednak jak dla mnie znacznie podnosi mój osobisty komfort korzystania z karty. W końcu bezpieczeństwo konta bankowego to niezwykle ważna sprawa, więc warto o nią w odpowiedni sposób zadbać.

  2. A ja właśnie cały czas waham się nad tym dylematem płatności zbliżeniowe czy zwykłe. Wygląda na to, że faktycznie, jedne są bardziej bezpieczne niż drugie. Ale jednak bezstykowe są też o wiele bardziej wygodne i szybsze, a w dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy są tacy zabiegani, to również jest luksus i pozytywna sprawa.

Leave a Comment